Menu

شخصیت شناسی؛ من بازی را دوست دارم!

شخصیت شناسی؛ من بازی را دوست دارم!
Created by on 1395/10/17 07:15:32 ب.ظ

اختلال شخصیت نمایشی,درمان اختلال شخصیت نمایشی,اختلال شخصیتی,خلاص شدن از اختلال شخصیتی نمایشی,تصویرسازی ذهنی

hojghg aowdj klhdad,nvlhk hojghg aowdj klhdad,hojghg aowdjd,oghw ank hc hojghg aowdjd klhdad,jw,dvshcd bikd


بعضی از افراد شخصیت نمایشی دارند‎

 

تا به حال با آدم هایی مواجه شده اید که احساس کنید سر تا پای رفتار و گفتارشان اداست و انگار روی سن یک سالن نمایش بزرگ هستند و مدام دارند برای دیگران بازی می کنند یا اصلا جوری به نظر می رسند که انگار سرگرم بازی در بزرگترین نقش تاریخ هستند و اگر مرحوم اورسون ولز زنده بود باید جلوی اینها لنگ می انداخت؟!

شاید در برخورد با چنین افرادی تصور کنید که عامدانه و آگاهانه در حال این بازی هستند و قصدشان هم فریب دادن شماست که البته در مورد بعضی ها این قضیه صادق است اما عده دیگری هم هستند که انگار لابلای همین بازی هاست که زندگی می کنند و نفس می کشند و گویی این نمایش همه آن چیزی است که در زندگی شان دارند و اگر از آن بیرون انداخته شوند، اصلا زندگی برایشان بی معنی می شود.

این دسته از افراد درگیر یک اختلال روانشناختی به نام اختلال شخصیت نمایشی هستند که به خودی خود و با اخم و تخم و نصیحت و ... هم رفع نمی شود چون ریشه ماجرا به خیلی دورتر یعنی به دوران کودکی شان بازمی گردد و برای رفع این اختلال باید سفری به سال های بسیار دور کرد و ریشه اختلال را شناخت.

اختلال شخصیت نمایشی از کجا می آید؟
از دیدگاه طرح واره درمانی انسان به شش عامل برای پیشرفت نیاز دارد که معمولا در کودکی به آنها پاسخ داده می شود: «امنیت بنیادی»، «ارتباط با دیگران»، «خودگردانی»، «عزت نفس»، «خودبیانگری» و «محدودیت واقع بینانه». مهارت ارتباط با دیگران و عزت نفس دو موضوعی است که در اختلال شخصیتی نمایشی تاثیر زیادی دارد.

ارتباط با دیگران
ما برای دست یافتن به این احساس که با دیگران در ارتباط و تعامل هستیم، به عشق، توجه، احترام، درک شدن، مهربانی و همدلی نیاز داریم و باید آنها را از سوی خانواده یا دوستان مان دریافت کنیم. از جمله پیامدهای اشکال در ارتباط گرفتن با دیگران این است که شما همواره احساس تنهایی می کنید و نمی توانید از شر این احساس خلاص شوید. حتی ممکن است حس کنید هیچ کس شناخت عمیق و کاملی از شما ندارد یا اهمیتی برای تان قائل نیست.

عزت نفس
عزت نفس یعنی فرد خود را در زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی اش ارزشمند می داند. این احساس زمانی در ما شکل می گیرد که در کودکی مورد محبت و احترام خانواده، دوستان و همشاگردی های مان واقع شده باشیم. در بهترین حالت ما باید کودکی مان را به نحوی گذرانده باشیم که احساس عزت نفس در وجودمان تقویت شده باشد؛ در آن زمان باید احساس می کردیم که دیگران دوست مان دارند، خانواده مان تحسین مان می کنند، مقبول دوستان مان هستیم و در امر تحصیل موفق ایم.

در واقع برای داشتن عزت نفس بالا ما باید تعریف و تمجید دیگران را دریافت کنیم بدون اینکه از سوی آنها طرد شده یا بیش از حد مورد انتقاد قرار بگیریم.

شخصیت نمایشی درگیر کدام تله زندگی است؟
سه طرح واره در اختلال شخصیتی نمایشی تاثیرگذار است که شامل «محرومیت هیجانی»، «نقص و شرم» و «تاییدطلبی» است.

محرومیت هیجانی
تشخیص تجربه محرومیت هیجانی دشوارتر از سایر طرح واره ها است و اغلب حتی در افکار فرد نیز آشکار نمی شود زیرا این طرح واره در سنین بسیار پایین پیش از آنکه شما بتوانید حتی آن را در قالب کلمه بیان کنید – ایجاد شده است.

تجربه شما از محرومیت هیجانی این است که احساس می کنید تا آخر عمر تنها می مانید. برخی چیزهای مشخص هرگز برای تان رنگ واقعیت به خود نمی گیرد، هیچ وقت کسی حرف هایتان را نمی شنود و شما در درک نمی کند. محرومیت هیجانی این احساس را در شما به وجود می آورد که جای چیزی خالی است؛ نوعی احساس خلأ.

شاید تصویری که به خوبی گویای این وضعیت باشد، تصویر کودکی فراموش شده است. محرومیت هیجانی همان چیزی است که کودک فراموش شده احساس می کند؛ یعنی تنهایی و بی کسی. محرومیت هیجانی، احساس گران و غم انگیزی است از اینکه فرد تا ابد تنها خواهد ماند و برای فرار از این تنهایی، فرد تمام تلاش خود را انجام می دهد تا همیشه در کانون توجه دیگران باشد.

نقص و شرم
اگر در این تله افتاده باشید، احساس می کنید که نقص جایی در درون تان است. عیب و نقص های شما در نگاه اول مشاهده نمی شود بلکه با جوهره وجودتان درآمیخته است. شما خود را لایق دریافت عشق و محبت دیگران نمی دانید و به خاطر همین از نزدیک شدن به دیگران و روابط صمیمانه فراری هستید.

این دسته از افراد دوست دارند که دیگران به آنها توجه کنند و آنها را بپذیرند ولی نزدیکی و صمیمیتی در کار نباشد.

شما ممکن است احساس غم و استیصال مبهم و مزمتی را تجربه کنید بدون آنکه بتوانید علت آن را توضیح دهید. شما متوجه نمی شوید که افسردگی تان تابعی از نگرش منفی است که به خود دارید. احساس بی ارزشی و خشم گرفتن بر خود بخش مهمی از احساس افسردگی را تشکیل می دهد. احتمالا شما احساس می کنید که در تمام زندگی تان افسرده بوده اید؛ افسردگی خفیفی که در پس زمینه زندگی تان پنهان شده است.

طرح واره نقص و شرم نه فقط روابط عاشقانه، بلکه سایر روابط صمیمانه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. یک یاز خطرهایی که قبلا ذکر کردیم این است که شاید شما سعی کنید با ایراد گرفتن و پس زدن فرزندان، احساس نقص و شرم درون تان را تخفیف دهید. در واقع با آنها همان کاری را می کنید که با خود شما شده است. شما همه تقصیرها را به گردن فرزندان تان می اندازید؛ اما از یاد نبرید که آنها ضعیف و معصوم اند و نمی توانند از خودشان دفاع کنند.

 

خلاص شدن از اختلال شخصیتی نمایشی

مهارت ارتباط با دیگران در اختلال شخصیتی نمایشی تاثیر زیادی دارد‎

 

برای کنترل این طرح واره چه کنیم؟
در پاسخ به این سوال باید گفت احساس نقص و شرمی را که در دوران کودکی داشته اید در کودک آزرده درون تان را لمس کنید.

اولین قدم برای تغییر این است که احساس نقص و شرم اولیه دوران کودکی خود را دوباره تجربه کنید. تله زندگی شما از کجا آمده است؟ چه کسی در دوران کودکی شما را سرزنش می کرد و باعث می شد احساس شرمندگی کنید؟ چه کسی باعث به وجود آمدن این احساس در شما می شد که دوست داشتنی یا ارزشمند نیستید؛ پدر و مادرتان، خواهر یا برادرتان؟ پاسخ این سوال ها قطعات در شرایط خانوادگی شما در کودکی نهفته است.

سعی کنید تا آنجا که برای تان مقدور است اتفاق های مهم و تاثیرگذار زندگی تان را به خاطر بیاورید. بدین منظور می توانید به عکس های دوران کودکی تان مراجعه کنید یا به مکان های آشنا بازگردید و از تصویرسازی ذهنی کمک بگیرید. فهرستی از نشانه هایی را تهیه کنید که نشان می دهد برای غلبه بر تله نقص و شرم به حمله متقابل یا فرار متوسل می شوید.

آیا شما در سرزنش کردن دیگران افراط می کنید؟ آیا در برابر انتقادهای دیگران حالت تدافعی می گیرید؟ کسانی را که دوست دارید تحقیر می کنید؟ آیا بیش از حد معمول بر دستیابی به موفقیت و کسب جایگاه اجتماعی مناسب تاکید می کنید؟ آیا همه سعی و تلاش تان معطوف به این است که دیگران را تحت تاثیر قرار دهید؟ آیا پیوسته از دیگران انتظار دارید که به شما قوت قلب و اطمینان خاطر بدهند؟ پس بهتر است بدانید که هر کدام از این روش ها راهی است برای حمله متقابل به دیگران یا جبران افراطی رنجِ بودن در تله ای که در آن گرفتار هستید.

تاییدطلبی
در نهایت طرح واره تاییدطلبی عطش سیری ناپذیری نسبت به تایید و توجه دیگران را در درون شما پروش داده و به توجهی که دیگران به شما می کنند، محتاج تان می کند. افرادی که دچار اختلال شخصیت نمایشی هستند، برای دریافت این توجه حاضرند دست به هر کاری بزنند.

این طرح واره مانعی برای شکل گیری معنایی مطمئن و واقعی از خود می شود و احساس ارزشمندی فرد بیشتر به واکنش دیگران وابسته است تا به تمایلات طبیعی خود. گاهی اوقات این طرح واره با تاکید افراطی بر مقام و منزلت، قیافه و ظاهر، پذیرش اجتماعی، پول و امکانات یا پیشرفت مشخص می شود و وسیله ای است برای دستیابی فرد به تایید، تحسین و توجه دیگران.

برای درمان اختلال شخصیت نمایشی چه کنیم؟
برای خلاص شدن از اختلال شخصیتی نمایشی باید به طرح واره تغذیه کننده آن حمله کنیم؛ قدم اول استفاده از تکنیک های تصویرسازی ذهنی است. در این مرحله باید به گذشته سفر کنید و رویدادهایی را که سبب شکل گیری طرح واره شده است، شناسایی کنید. در قدم بعد باید کودک تنهای درون تان را که در توفان های گذشته آسیب دیده است، در آغوش بگیرید و با برخورد همدلانه با آن مواجه شوید. در نهایت انجام تکالیف خانگی نظیر نوشتن رویدادهای تحریک کننده طرح واره و احساسات مخرب، می تواند بسیار راهگشا باشد.

تکنیک تصویرسازی ذهنی
قبول دارم که اسم آن پیچیده به نظر می رسد اما باور کنید اصلا کار سختی نیست؛ ابتدا جای راحت و خلوتی را انتخاب کرده و برای شروع چند نفس عمیق بکشید به صورتی که اکسیژن به شکم شما برسد و مدت بازدم بیشتر از دم باشد. با هر تنفس و بازدم خود را از زمان و مکانی که در آن قرار دارید خارج کرده و به گذشته برگردید.

هدف ما از این سفر شناسایی خاطره ای است که به عنوان هسته مرکزی طرح واره شما عمل می کند. فراموش نکنید که ممکن است این خاطره در ناخودآگاه شما باشد و برای رسیدن و یادآوری آن باید چند بار تلاش کنید. قدم بعد از یادآوری خاطره، مفهوم سازی آن است؛ یعنی می خواهیم ارتباط آن را با طرح واره مورد نظر بررسی کنیم تا بفهمیم چه تاثیری روی ما دارد.

منبع:ماهنامه تندرستی/برترینها

print
The comment feature is locked by administrator.
Sort by:

آخرین مطالب

فرزاد حسنی و آزاده نامداری در مراسم ختم مرتضی پاشایی + تصاویر فرزاد حسنی و آزاده نامداری در مراسم ختم مرتضی پاشایی + تصاویر

مراسم ترحیم زنده یاد مرتضی پاشایی با حضور هنرمندان، ورزشکاران، خوانندگان و چهره های سیاسی و سرشناس ب...

واکنش مردم به سنگ قبر سگ بازیگر ایرانی! + عکس واکنش مردم به سنگ قبر سگ بازیگر ایرانی! + عکس

سعید سهیلی بازیگر سینما با انتشار تصویری از سنگ قبر سگش در فضای مجازی با واکنش شدید کاربران مواجه شد...

عمل زیبایی زیباترین بازیگر زن سینما + تصاویر عمل زیبایی زیباترین بازیگر زن سینما + تصاویر

نانا زیباترین بازیگر سوپراستار ی است که طی عمل های متعددی که روی صورتش انجام داده و به طور کامل با چ...

ضرب المثل یک صبر کن و هزار افسوس مخور ضرب المثل یک صبر کن و هزار افسوس مخور

بدون شک همه ضرب المثل یک صبر کن و هزار افسوس مخور را شنیده اید،ضرب المثلی که ریشۀ تاریخی از دیرباز د...

مگس پرانی اوباما! + عکس مگس پرانی اوباما! + عکس

انتشار عکس باور نکردنی و دیدنی از باراک اوباما که در حال کشتن یک مگس است این عکس یکی از بهترین عکس ه...

رستوران گردی بازیگران زن ایرانی و خوانندگان + تصاویر رستوران گردی بازیگران زن ایرانی و خوانندگان + تصاویر

تصاویری از حضور بازیگران زن ایرانی و خوانندگان مشهور در رستوران ها و کافه را در این مطلب گردآورده ای...

تعطیلات رسمی سال 94 + عکس تعطیلات رسمی سال 94 + عکس

بی شک همه مشتاق به کسب آگاهی و اطلاعات در رابطه با تعطیلات سال 94 هستید تا سالی برنامه ریزی شده با ل...

گنجشک کبابی سیخی 5 هزار تومان! + عکس گنجشک کبابی سیخی 5 هزار تومان! + عکس

حجت الاسلام شهاب مرادی با انتشار تصویری از گنجشک های آماده کباب و رونق کباب گنجشکی نسبت به این پدیده...

رضا رشیدپور و دخترش هلن در کابین خلبان + تصاویر رضا رشیدپور و دخترش هلن در کابین خلبان + تصاویر

رضا رشیدپور در جدیدترین پست اینستاگرامی خود عکسی از خود در کنار دخترش هلن و کاپیتان خلیلیان منتشر کر...

تصاویر روز پنج شنبه 2 بهمن 1393 تصاویر روز پنج شنبه 2 بهمن 1393

تصاویر روز و عکس های رویداد های دنیا و تصاویر روز و عکس های دیدنی از سرتاسر جهان در روز 2 بهمن 1393 ...

سلفی های جنجالی ایرانی + تصاویر سلفی های جنجالی ایرانی + تصاویر

گرفتن سلفی که به تازگی رواج پیدا کرده و همه ی اقشار جامعه را درگیر خود کرده است برخی اوقات واکنشهای ...

حادثه برای عروس دریایی عظیم الجثه + تصاویر حادثه برای عروس دریایی عظیم الجثه + تصاویر

زمانیکه یک آقای انگلیسی با نوه اش مشغول گردش با قایق تفریحی خود بودند با عروس دریایی غول پیکری مواجه...

شگفت انگیزترین گل کریستالی + تصاویر شگفت انگیزترین گل کریستالی + تصاویر

تصاویری از شگفت انگیزترین گل دنیا که در شرایط مختلف به طور حیرت انگیزی تغییر شکل میدهد و قدرت الهی د...

نیروهای ویژه داعش + تصاویر نیروهای ویژه داعش + تصاویر

نیروهای ویژه گروه داعش که به تازگی تصویری از خود در محیط تویتر منتشر کرده اند در حال تمرین و اموزش د...

ساخت سبک ترین کباب پز مسافرتی دنیا + عکس ساخت سبک ترین کباب پز مسافرتی دنیا + عکس

ساخت سبک ترین کباب پز یکی دیگر از ابتکارات طراحان و مهندسان خلاق و خوش ذوق می باشد که این کباب پز به...

تا حالا قورباغه ی بچه زا دیدین؟! + عکس تا حالا قورباغه ی بچه زا دیدین؟! + عکس

قورباغه ی عجیب در عمق جنگل های بارانی اندونزی به تازگی شناخته شده است که به جای تخم گذاشتن بچه زا اس...

موستانگ gt350 سمی ترین خودروی جهان + تصاویر موستانگ gt350 سمی ترین خودروی جهان + تصاویر

موستانگ gt350 یک ماشین فوق العاده در سرعت و امکانات جزو جدیدترین های کمپانی فورد برای سال 2016 است ک...

تعمیر اتوبوس در حین حرکت در اتوبان کرج! + عکس تعمیر اتوبوس در حین حرکت در اتوبان کرج! + عکس

در این بخش تصویری از یک اتوبوس در اتوبان تهران-کرج را مشاهده میکنید که شخصی به طور باور نکردنی در کا...

دفتر کار جدید بهنوش بختیاری + عکس دفتر کار جدید بهنوش بختیاری + عکس

بهنوش بختیاری بازیگر سینما و تلویزیون به تازگی عکسی جدید از خود در صفحۀ شخصی اش که پشت میز کار جدید...

ترسناک ترین مارهای دنیا + تصاویر ترسناک ترین مارهای دنیا + تصاویر

در ادامۀ این مطلب تصاویری جالب از مدل بازسازی شده مارهای تیتانوبوآی در ابعاد مختلف که بزرگ ترین و ...

تک تیرانداز مخفی شده را بیابید + تصاویر تک تیرانداز مخفی شده را بیابید + تصاویر

استتار تک تیرانداز در فضای روبرو یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین نکات برای به دام انداختن طعمه های خود...

تصاویر روز چهار شنبه 12 آذر 1393 تصاویر روز چهار شنبه 12 آذر 1393

تصاویر روز و عکس های رویداد های دنیا و تصاویر روز و عکس های دیدنی از سرتاسر جهان در روز 12 آذر 1393 ...

تصاویر روز دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 تصاویر روز دوشنبه 14 اردیبهشت 1394

تصاویر روز و عکس های رویداد های دنیا و تصاویر روز و عکس های دیدنی از سرتاسر جهان در روز 14 اردیبهشت ...

تصادف شدید مازراتی کواتروپورته در تهران + عکس تصادف شدید مازراتی کواتروپورته در تهران + عکس

تصویری منتشر شده از یک دستگاه خودروی مازراتی کواتروپورته 2 میلیارد تومانی که این خوودرو در حادثۀ شدی...

شغل ترسناک دختر تهرانی! + تصاویر شغل ترسناک دختر تهرانی! + تصاویر

دختر تهرانی به نام تینا شغل متفاوت و دلهره آوری دارد که شاید برای برخی حتی فکر کردن به آن هم سخت باش...