طراحی سایت

جدیدترین های بهداشت و سلامت

هورمون های زنانه را با این گیاهان تقویت کنید

در گروه: سلامت جنسی
هورمون های زنانه را با این گیاهان تقویت کنید

برای تنظیم هورمون های زنانه این سه گیاه بی نظیرند

اگرچه عدم تعادل در هورمونها به شروع دوران یائسگی در میان سالی بازمی گردد ولی ایجاد مشکلات ساختاری در اوایل دوران بلوغ و یا سنین پایین تر از آن نیز می تواند منشاء این مشکلات باشد.
شدت 1معمولا با بالارفتن سن افزایش می یابد ولی ارتباط مستقیمی میان این دو وجود ندارد. درواقع انباشت فشارهای مختلف می تواند موجب ایجاد عدم تعادل در آهنگ طبیعی کارکرد ماهانه هورمون های زنانه شود، چراکه نحوهٔ کارکرد این سیستم مسئول ایجاد سلامتی در کل سیستم بدن زنان، خصوصا در دوران باروری می باشد.
روزانه میلیون ها زن در سراسر جهان عوارض ناشی از عدم کارکرد بهینه سیستم هورمونی را تجربه کرده و می کنند. پاره ای از این عوارض عبارتند از:سندرم پیش از قاعدگی، افسردگی، کاهش میل جنسی، فیبروسیت پستانی (سرطان پستان)، داشتن حالت ویار مانند نسبت به غذا و خصوصا مواد قندی، غده های شکمی، خونریزی غیرمعمول و بیش از حدرحم، نازایی و غیره. نوسان میزان هورمون های استروژن و پروژسترون با تغییر سن زنان امری معمول است اما در دوران یائسگی این نوسانات باعث ایجاد عوارضی مانند کج خلقی، کاهش میل جنسی، گر گرفتگی hot flash و ضعف حافظه می گردد.
مدت های مدیدی روش های هورمون درمانی به عنوان تنها نوشداروی این مشکلات شناخته می شد. اما تحقیقات و مطالعات بسیاری کارایی و ایمنی این روش را زیر سوال می برد. نرخ فزاینده سرطان پستان و افزایش عوارض قلبی در زنانی که تحت هورمون درمانی قرار گرفته بودند، همگی به منزلهٔ زنگ خطری بود که موجب ایجاد خلل در اعتقاد به کارآیی روش های هورمون درمانی می شد. زنانی که در مرحله یائسگی قرار دارند همواره مترصد یافتن راهکاری جهت حفظ نیروی جوانی، قوای جنسی و ظرفیت های ذهنی خویش هستند. آنان برای درمان عوارض یائسگی روز به روز بیشتر به درمان های طبیعی روی می آورند.
اگرچه همواره برای پیشگیری یا حتی درمان، تاکید اصلی بر استفاده از رژیم های غذای و ورزش است، ولیکن در این مقاله سعی شده در مورد گیاهانی که در درمان عوارض یائسگی مفیداند، بحث شود:
رژیم غذایی و ورزش
یک روز رژیم طبیعی (ارگانیک) که حاوی مقادیر زیادی از سبزیجات برگوار تیره و اسیدهای چرب مانند امگا3 باشد در درمان این عوارض ضروری است. استفاده از سبزیجات و مواد غذایی ارگانیک بسیار حائز اهمیت است چون باقیمانده علف کش ها و آفت کش های موجود در آنها باعث تجمع مواد خارجی و سموم در بدن می گردد. این ملکول ها که بعضا سرطان زا نیز هستند در جایگاه های گیرندهٔ هورمون های استروژن قرار گرفته و باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل سندرم پیش از قاعدگی، ناباروری، سرطان رحم، یائسگی و سایر بیماری های زنانه می گردد. کپسول هایی که اغلب گیاه خواران از آن استفاده می کنند باعث افزایش جذب سبزیجات می گردند. روغن دانه بذرک (تخم کتان) منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 می باشند. سویا یکی دیگر از منابع هم تغذیه است که به عنوان تنظیم کنندهٔ استروژن شناخته شده است.
در مطالعه بوم شناسی نواحی که پایه رژیم غذایی آنها را سویا تشکیل می دهد؛ به مستندات زیادی برمی خوریم که بیانگر کاهش قطعی سرطان و سایر بیماری های بدخیم هستند.

هورمون های زنانه

گیاهی برای تنظیم هورمون های زنانه

شبدر قرمز Red clover منبع غنی ترکیات مشابه استروژن می باشد. این گیاه تنها منبعی است که به طور طبیعی حاوی هر چهارنوع ایزوفلاون های استروژن زای اصلی می باشد. محقیقن طب گیاهی مصرف عصارهٔ بدون الکل ایزوفلاون های سویا و شبدر قرمز که حاوی حداقل 40 میلی گرم ایزوفلاون باشد را به صورت کپسول های گیاهی توصیه می کنند. این متخصصین تاکید دارند که در تهیه این داروها از گیاهانی که دستکاری ژنتیکی نشده باشند، استفاده می شود. ورزش یکی از ارزشمندترین عوامل موثر است. ورزش مداوم به مدت 30 دقیقه در روز اثرات مثبتی مثل کنترل وزن، کاهش بهبود تعادل رفتاری، کاهش کلسترول (بد)، هضم بهتر غذا، خواب آرامتر و تنظیم غدد مترشحه هورمونی را به عهده دارد.

(cimiafuga racemosa) Black cohosh اثرات بسیار مفیدی در درمان نشانگان یائسگی دارد. ایزوفلاون های موجود در Black Cohosh جایگاه گیرنده استروژن را مسدود می کند و باعث کاهش آنزیم های عامل ایجاد جسم زرد در تخمدان که مسبب اصلی گر گرفتگی هستند، می شود. مصرف این گیاه همچنین در درمان سندرم پیش از قاعدگی بسیار موثر است.
Dong quai یا Angelica sinesis گیاهی است که ازسده های پیش در درمان بی نظمی قاعدگی مصرف می شود. این گیاه در درمان کم خونی و تقویت سیستم خونسازی بدن بسیار موثر است ولی از آنجایی که موجب افزایش خونریزی می گردد بهتر است در دوران بارداری و یا پریودهای طولانی مصرف نشود.
گیاه پنج انگشت یکی از مفید ترین گیاهانی است که در درمان عوارضی مانند گر گرفتگی، احتباس مایعات و افسردگی موثر است. سیب زمینی شیرین وحشی یک گیاه ریشه ای خوراکی است که سالیان سال در زنان سراسر جهان برای درمان نازایی، تاخیر در قاعدگی و عوارض یائسگی استفاده می کنند. عصاره تمشک قرمز به «شربت حیات زنانگی» معروف است. از عصاره برگ های این گیاه، شرابی تهیه می شود که مجله پزشکی lanset ، اثرات آن را در تعادل کارکرد رحم شرح داده است.
قابله های سنتی و متخصصین طب گیاهی معتقدند که این گیاه در تعادل کارکرد مفاصل رحم بسیار موثر است و باعث تسهیل زایمان، کاهش خونریزی پس از زایمان و غنی سازی آغوز می شود. آغوز اولین شیر مادر است که مصرف آن باعث تقویت سیستم ایمنی نوزاد می گردد. متخصصین طب گیاهی نمونه های مختلفی از این گیاه را به صورت بدون الکل، کم الکل، طبیعی (ارگانیک) و کپسول های استاندارد تهیه کرده اند.

هورمون های زنانه را با این گیاهان تقویت کنید

تغییرات هورمون های زنانه در زنان پیچیده است و اگر به خوبی کنترل نشود ممکن است ناراحتی های جسمی و ذهنی برای آنان ایجاد کند.

i,vl,k ihd ckhki vh fh hdk 'dhihk jr,dj ;kdn

امکان ارسال نظر وجود ندارد
برچسب ها:

روغن های گیاهی

 

تصادفی از همه جا