جدیدترین های بهداشت و سلامت

مشکلات روده | 4 غذای سالم که مشکلات روده و نفخ را بیشتر می کند

در گروه:
مشکلات روده | 4 غذای سالم که مشکلات روده و نفخ را بیشتر می کند

علت مشکلات روده و نفخ در مصرف برخی از غذاهای سالم 

مشکلات روده و بیماری های گوارشی گاهی با خوردن غذاهای سالم هم تشدید می شوند. در بین دنیایی از مواد غذایی و خوراکی های خوشمزه سالم برخی به عنوان تشدید کننده بیماری های روده شناخته شده اند.زمانی که رژیم غذایی شما سالم و تمیز است،درگیر شدن با باد، نفخ یا سایر مشکلات گوارشی می تواند گیج کننده باشد. زمانی که شما از مواد سالم وطبیعی استفاده می کنید، چه چیزی باعث ایجاد این مشکلات می گردد؟ باید بدانید که حتی مواد غذایی سالم می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات در بدن گردد. روشی که در آن غذا هضم شده و سپس جذب می گردد تا حد زیادی به میکروبیوم های هر فردی بستگی دارد. این موارد نیز تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارند. برخی از این فاکتورها همچون تغذیه با شیر مادر ، مقدار فیبری که دریافت می کنید یا مصرف شکر در رژیم غذایی می تواند بر روی این موضوع تاثیر بگذارد. نتیجه این است که حتی مواد غذایی سالم نیز می تواند در برخی از افراد مشکل زا باشد. در این مقاله قصد داریم برخی از مواد غذایی سالم را معرفی کنیم که ممکن است باعث ایجاد مشکل در بدن برخی از افراد شود. در ادامه نیز سعی می کنیم روش هایی را برای بهره مندی از مزایای تغذیه ای آن ها بیان کنیم:

تشدید مشکلات روده با کلم بروکلی، گل کلم،کلم و سایر خانواده کلم ها:

کلم و کلم بروکلی

مضرات کلم و کلم بروکلی برای مشکلات روده

 در حالیکه بیشتر افراد فکر می کنند، سبزیجات منبع بسیار سالمی برای بدن هستند(البته واقعیت نیز چنین است) اما باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از سبزیجات حاوی نشاسته هستند که ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی گردند. این نشاسته ها اسمزی هستند به این معنا که آن ها آب را وارد دستگاه گوارش شما خواهند کرد. برای بیشتر افراد این موضوع باعث ایجاد مشکل نمی شود اما در برخی از افراد می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی همچون درد، نفخ یا اسهال شود. در عوض شما می توانید از سبزیجات و میوه هایی استفاده کنید که دارای نشاسته اندکی هستند(همچون فلفل دلمه ای، هویج، خربزه، گوجه فرنگی، خیار، موز و مرکبات). در برخی از موارد افرادی که با خوردن غذاهای نشاسته دار مشکلات گوارشی را تجربه می کنند، ممکن است مشکلات میکروبیومی داشته باشند که در آن باکتری های خوب از روده بزرگ به روده کوچک مهاجرت کرده است . رفع این مشکل می تواند تحمل شما را برای مصرف غذاهای نشاسته دار افزایش دهد.

آرد سبوس دار میتواند مشکلات روده را بیشتر کند

آرد سبوس دار

تاثیر مضر آرد سبوس دار بر مشکلات روده

حتما شما هم به خوبی می دانید که آرد سبوس دار به خاطر داشتن فیبر بالا یک منبع غذایی عالی است .اگرچه این ماده بسیار مغذی است اما در برخی از افراد می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود. تمامی آردها (حتی آرد سبوس دار)دارای فیبر کافی برای پایدار نگه داشتن سطح قند خون نیستند. زمانی که آرد را به صورت سریع هضم می کنید، قند خون شما افت می کند. در این حالت بدن به جای اینکه در حالت هضم یا استراحت قرار گیرد وارد حالت مبارزه یا دفاعی می شود. همین امر نیز می تواند مشکلات گوارشی برای فرد ایجاد نماید. در عوض شما می توانید به جای مصرف غذاهایی که از آرد تهیه شده اند، از حبوبات و غلات به شکل کامل( همچون برنج، کینوا ،ارزن و غیره) استفاده نمایید.

غذاهای تخمیری برای بیماران مشکلات روده توصیه نمی شود

 غذاهای تخمیری

غذاهای تخمیری یکی از علت های مشکلات روده

بله غذاهایی همچون کیم چی و کلم ترش که شما مصرف می کنید، سرشار از باکتری های خوبی هستند که میکروبیوم شما را تغذیه می کنند. با اینحال، غذاهای تخمیری همچنین حاوی هیستامین نیز می باشند که می تواند در برخی از افرادی که دارای هیستامین اضافی هستند، ایجاد مشکل کند. این مشکل زمانی رخ می دهد که فرد آنزیم مورد نیاز برای شکستن آن را نداشته باشد یا به خاطر رشد بیش از حد برخی از باکتری ها، هیستامین بیشتری در بدن وجود داشته باشد. همانطور که می دانید وجود مقادیر زیاد هیستامین می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود البته این مورد در ایجاد اسهال، درد شکمی، نفخ و سوزش سردل نیز نقش دارد. در عوض شما می توانید حداقل تا زمانی که این موضوع تشخیص داده شده و سپس درمان شود از مکمل های پروبیوتیکی استفاده کنید.

سیر و پیاز مشکلات روده و نفخ روده را افزایش می دهد

 پیاز و سیر

پیاز و سیر مشکلات روده و نفخ را بیشتر می کند

تصور درست کردن سبزیجات سرخ شده، نودل و یا گوشت بدون استفاده از سیر و پیاز برای بیشتر افراد ممکن نیست. این مواد حاوی ترکیبات سولفوری هستند که به فرآیند سم زدایی طبیعی بدن کمک می کنند. با اینحال برخی از افراد نمی توانند به آسانی سولفور را متابولیز کنند. همین امر موجب می شود شما شکم درد و یا نفخ معده داشته باشید. در عوض شما می توانید از سبزیجات ارگانیک دیگری استفاده کنید که باعث ایجاد مشکلات گوارشی در شما نشود.

مشکلات روده ، 4 غذای سالم که مشکلات روده و نفخ را بیشتر می کند

در این فکر هستید که چرا با داشتن یک رژیم غذایی سالم و تمیز بازهم با مشکلات روده از قبیل نفخ و یا سایر بیماری های گوارشی درگیر هستید. برخی از غذاهای سالم ممکن است برای روده شما خوب نباشند.

la;ghj v,ni | 4 ybhd shgl ;i la;ghj v,ni , kto vh fdajv ld ;kn

امکان ارسال نظر وجود ندارد
برچسب ها:

روغن های گیاهی

 

تصادفی از همه جا