طراحی سایت

جدیدترین های فرهنگ و هنر

حسرت مهران غفوریان برای یک نقش خوب

در گروه: چهره ها
حسرت مهران غفوریان برای یک نقش خوب

مهران غفوریان بازیگر کمدی سینما و تلویزیون با مجموعه طنز جنگ 39 به کارگردانی داریوش کاردان وارد حرفه بازیگری شد و خیلی زود به جرگه کارگردانان پیوست.

غفوریان معتقد است اگر روزی با یک کارگردان خوب در سینما کار کند، حتما می تواند با ارائه یک بازی خوب، سیمرغ هم بگیرد، اما به این شرط که کارگردانانی مثل کمال تبریزی و فرزاد موتمن همان طور که شرایط کارهای خوب را برای دیگر دوستانش همچون رضا عطاران و سعید آقاخانی فراهم کردند، به او هم پیشنهاد نقش های خوب بدهند تا بعد از 20 سال و اندی برایش در سینما یک اتفاق بزرگ رقم بخورد.
  
در سریال شوخی کردم نقش یک متهم را بازی می کردم. آقای مدیری تاکید داشت که نقش بهروز عشقی در سریال در حاشیه به این نقش نزدیک شود، اما در کنارش چیزهای خاص دیگری هم به شخصیت اضافه شود. به همین دلیل ترس و خنده های خاص را به شخصیت بهروز عشقی اضافه کردم تا شخصیت همانی باشد که مهران مدیری می خواهد.
 
بازخوردهایی که از مردم گرفتید چطور بود؟
همه راضی بودند و سریال در حاشیه را دوست داشتند. خوشبختانه توانستیم رضایت 100 در صد مردم را جلب کنیم، حتی پزشکانی که در خیابان مرا می دیدند، به این سریال ابراز علاقه می کردند و از مخاطبان پر و پا قرص سریال بودند.
 
زمانی که فیلمنامه را خواندید، فکر می کردید با اعتراض از سوی جامعه پزشکان روبه رو شوید؟
در ابتدای کار فیلمنامه نوشته نشده بود و ما درباره طرح سریال صحبت کردیم. در آن زمان هم به این چیزها خیلی فکر نمی کردیم که ممکن است موضوع سریال منجر به ناراحتی و اعتراض برخی پزشکان شود. ضمن این که این اعتراض را نمی توان به همه پزشکان تعمیم داد، چون خیلی از پزشکان از سریال راضی بودند.
 
آیا اعتراض برخی پزشکان منجر به بی انگیزگی شما نشد، چون بخشی از تولید این سریال همزمان با پخش بود؟
نه، برایم مهم نبود، چون معتقدم قاضی اصلی مردم هستند و مخاطب باید از دیدن یک کار لذت ببرد. مردم می دانستند که ما با تولید سریال در حاشیه به هیچ وجه قصد توهین به کسی را نداریم. بازخورد مردم هم در کوچه و خیابان خیلی خوب بود.
 
البته موضوع قابل قبول نبودن مدرک پزشکی بهروز عشقی سوژه بخش خبری تلویزیون هم شد.
بله، بخشی از این صحنه در اخبار نشان داده شد و بعد از آن گفت وگوی یکی از پزشکان پخش شد که ما از سازندگان سریال در حاشیه ممنون هستیم که در این زمینه اطلاع رسانی صحیح انجام دادند، چون مدارک پزشکی فیلیپین قابل قبول کشور ما نیست و گاهی مردم بدون اطلاع برای ادامه تحصیل به این کشور می روند و هزینه می کنند که هدر می رود.
 
استرس های بهروز عشقی زمانی که وارد اتاق عمل می شود هم به جذابیت های این شخصیت اضافه کرد.
بله، فیلمنامه این طور از من خواسته بود که بهروز را در این مواقع خیلی نگران نشان بدهم که فکر می کنم تماشای این لحظات هم برای مخاطبان خالی از لطف نبود یا بینندگان در این سریال وقتی شاهد اعتماد به نفس دکتر کاشف، متخصص زیبایی (مهران مدیری) بودند، برایشان جالب بود که چطور با وجود باطل شدن مجوزش، اما به فعالیتش ادامه می دهد.
 
با توجه به این که شما خودتان در کارهای طنز فعالیت دارید، آیا برای این نقش بداهه هم می گفتید؟
بله حدود 10درصد.
 
مهران غفوریان و سیامک انصاری
 
 
آقای مدیری اجازه نمی داد که بیشتر از این بداهه داشته باشید؟
نه، اتفاقا من تنها کسی هستم که آقای مدیری اجازه داده بود بداهه بگویم چون کار مرا قبول دارد. اما متن خوب بود و نیازی به بداهه نبود. معتقدم بداهه برای نمک و طنز بیشتر است و این چاشنی را می توان برای بامزه شدن شخصیت به آن اضافه کرد، اما نباید بداهه به متن ضربه بزند.
 
شما در برنامه 77 با مدیری همبازی بودید و بعد از گذشت سال ها در سریال های شوخی کردم و در حاشیه با وی همکاری کردید. چه چیز باعث طولانی شدن همکاری شما شد؟
نمی دانم. این سوال را باید از آقای مدیری بپرسید! اما دوست داشتم با او کار کنم. به نظرم مدیری کارگردان حرفه ای در ساخت آثار طنز است و همیشه کارهایش در میان مردم سر و صدا کرده و با استقبال روبه رو می شود.
 
چرا شما همیشه در نقش های کمیک بازی می کنید؟
من طنز را دوست دارم و از بازی کردن در آثار کمدی لذت می برم.
 
یعنی دوست ندارید نقش جدی بازی کنید؟
هر هنرپیشه ای دوست دارد همه نقش ها را تجربه کند، ولی از آنجا که من کمدین هستم، دوست دارم نقش کمدی بازی کنم.
تجربه نشان داده که بازیگران طنز وقتی در آثار جدی بازی کردند، توانستند با بازی درخشان نقش های ماندگاری خلق کنند. چرا شما سراغ نقش های جدی نمی روید؟
این مساله دست من نیست. باید موقعیتش فراهم شود. من هم دوست دارم یک نقش خوب به من پیشنهاد شود تا بتوانم هنرم را نشان بدهم.
 
یعنی تاکنون این فرصت برای شما فراهم نشده است؟
نه، البته یک تله فیلم برای نمایش خانگی با نام «سرسپرده» کار کردم که کاملا نقشم جدی است. علاقه مند هستم فرصت کار کردن با یک کارگردان خوب برایم فراهم شود.
 
شما که خودتان دستی بر نگارش دارید و کارگردانی هم تجربه کردید، پس چرا در این زمینه پیشقدم نمی شوید؟
پیشقدم شوم برای کار جدی یا برای کار؟
 
پیشقدم برای نوشتن یک نقش جدی که خودتان هم بازی و کارگردانی کنید.
نه، دوست ندارم کار جدی بسازم، دوست دارم یک نقش جدی را برای یک کارگردان حرفه ای و خوب بازی کنم.
 
فکر می کنید به لحاظ فکری در اوج هستید یا در فرود؟
من اوج و فرودهایم را تجربه کرده ام!
 
خب مهران غفوریان در نمودار بازیگری اش در کجا قرار دارد؟
من در میان مردم محبوب هستم و جایگاه خوبی از این لحاظ دارم، ولی شخصا از خودم راضی نیستم.
 
فکر نمی کنید توقع مخاطب از شما بیشتر است؟
یعنی چی؟
 
یعنی از شما انتظار بازی های درخشان دارد؟
به نظرم این طور نیست و با سریال در حاشیه توانستم نظر مردم را تامین کنم. وقتی من در مقام بازیگر باشم، تصمیم گیرنده نیستم، اما اگر قرار باشد یک سریال بسازم، سعی می کنم مثل سریال زیر آسمان شهر، 100 درصد نظر مردم را تامین کنم. اگر تا امروز شرایط کارگردانی مهیا نشده به این خاطر بوده که یا فیلمنامه خوب نبوده یا تهیه کننده خوب پیدا نکردم.
 
یعنی علاقه مند هستید بعد از بازی در فصل دوم سریال در حاشیه کاری بسازید؟
بله دوست دارم کارگردانی کنم.
 
سینمایی یا تلویزیونی؟
تلویزیونی.
 
آیا مشغول کار کردن روی یک فیلمنامه تلویزیونی هستید؟
نه، من زمانی روی یک فیلمنامه کار می کنم که همه چیز آن از ابتدا معلوم باشد. اگر مدیران تلویزیون از من بخواهند تا سریالی بسازم، مسلما یک کار تلویزیونی را شروع می کنم. اتفاقا با نویسندگان درجه یک رفیق هستم، اما در قدم اول باید شرایط کار مهیا باشد تا بتوانم از آنها دعوت کنم و گرنه به لحاظ حرفه ای دوست ندارم تا چیزی تصویب نشده، بقیه را به کار دعوت کنم و بگویم بنویسیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد.
 
کدام یک از کارهایتان را بیشتر از بقیه دوست دارید؟
من همه کارهایم را در مقام کارگردانی دوست دارم و اکثر کارهایم در زمان خودش بیننده زیادی داشته است. در این باره می توانم به سریال های این چند نفر که به هژیرها در میان مردم معروف شد، زیر آسمان شهر و برنامه عید گل های 77، 78 و 79 اشاره کنم.
 
آیا پیش آمده از بازی در یک اثر ناراضی باشید؟
بله، بارها اتفاق افتاده و وسط کار پشیمان شده و متوجه شدم کار خوبی نیست.
 
این مواقع انرژی تان برای بازی کم نمی شود؟
اتفاق افتاده، اما چاره ای ندارم؛ چون معتقدم برای یک کار بد هم باید انرژی گذاشت، چون مردم تقصیری ندارند که شاهد یک کار بد باشند. بنابراین به لحاظ حرفه ای آدمی هستم که وقتی کاری را قبول می کنم اگر کارگردان 8 سالش هم باشد به حرفش گوش می دهم و آن را قبول می کنم.
 
مهران غفوریان
 
برای زیر آسمان شهر 3 چه اتفاقی افتاد، چون به نوعی مانع سریال سازی شما شد؟
زیر آسمان شهر 3 هم در زمان خودش 70 درصد بیننده داشت. گرچه نسبت به قسمت های قبل بیننده اش کم بود، اما مورد توجه مردم قرار گرفت. تولید زیر آسمان شهر 3 درخواست شبکه سه بود که حتما ساخته شود و حتی برای تولید آن هزینه بیشتری هم شد و آقای عبدی را هم به جمع بازیگران اضافه کردیم و متنش را هم سروش صحت نوشت. نمی دانم چرا سری سوم سریال زیر آسمان شهر مثل یک و دو استقبال نشد. شاید متنش را رضا عطاران باید می نوشت.
 
قرار نیست فعالیت تان را درسینما جدی تر کنید؟
من تصمیم گیرنده نیستم. بازیگر برای بازی انتخاب می شود.
 
ولی حق انتخاب که دارید؟ چرا نقش های خوبی در سینما بازی نکردید؟
وقتی می بینید اتفاقی نمی افتد، حتما پیشنهاد نداشتم. زمانی که رضا عطاران در کار کمال تبریزی می درخشد، دلیلش این نیست که خودش به تبریزی پیشنهاد بازی داده، بلکه کارگردان از او دعوت کرده است. متاسفانه پیشنهادهای خوب در سینما نداشتم که بخواهم تغییری در سطح بازیم بدهم.
البته چند وقتی است که هر کاری را در سینما قبول نمی کنم، حتی تلفن برخی دوستان را هم جواب نمی دهم. شاید بی ادبی هم باشد، اما دلم نمی خواهد در رودربایستی بمانم و بازی کنم. من در سه تا از فیلم های یک کارگردان بازی کردم که بار هنری برایم نداشت.
اکثر تهیه کنندگان و کارگردانان مهران غفوریان را می شناسند که بیشتر از 20 سال است در عرصه بازیگری و کارگردانی کارهای مختلف داشته است. بنابراین آردم را الک کردم، باز هم آرد دارم، اما نمی خواهم الکم را آویزان کنم. برای من دیگر خوب نیست که در هر اثر ضعیف سینمایی بازی کنم.
خوشبختانه برای رضا عطاران چند موقعیت خوب پیش آمد که توانست سطح بازی اش را تغییر بدهد. اگر پیشنهادهای خوب به او نمی شد، نمی توانست خودش را نشان بدهد یا سعید آقاخانی توانست با یک کارگردان خوب کار کند و سیمرغ هم برایش بگیرد. مسلما آقاخانی هرگز با بازی در فیلم های شاخه گلی برای عروس و کالسکه نمی تواند سیمرغ بگیرد، حتی اگر بهترین بازی را هم داشته باشد، چون چنین کارهایی وارد بخش مسابقه نمی شود تا بازیگر به خاطرش سیمرغ دریافت کند.
 
یعنی در این 20 سال هیچ پیشنهاد خوبی نشد که یک اتفاق برای مهران غفوریان در بازیگری باشد؟
متاسفانه نشد. البته دو بار برای بازی در سریال پایتخت قرارداد بستم، اما به مرحله عمل نرسید. اگر من هم با چند کارگردان خوب کار کنم و برای نقش های خوب دعوت شوم، مسلما می توانم خودم را ثابت کنم.
 
پس در حق مهران غفوریان اجحاف شده است؟
بله، معلوم است من با بازی در فیلم شیر و عسل نمی توانم به جایی برسم.
 
خودتان را چقدر مقصر می دانید؟
خودم را مقصر نمی دانم، چون من هم باید زندگی کنم و نمی توانم صبر کنم تا فقط پیشنهادهای خوب دریافت کنم. من هم در کارنامه هنری ام بازی چند تله فیلم بد داشتم. بالاخره باید زندگی بچرخد و شغلمان است. من اگر در یک فیلم خوب بازی کنم، مطمئن باشید تمام فیلم های به درد نخورم در سایه قرار می گیرد.
 
پس با این تعریف فکر می کنم حسرت یک نقش خوب در دلتان مانده است؟
بله واقعا مانده است. البته من همیشه نقش یک یا دو بازی کردم، اما حسرت یک کارگردان خوب به دلم مانده است. اتفاقا فیلم هایم خوب فروخته است. مثلا فیلم مجرد 40 ساله در زمان خودش یک یا دو میلیارد فروخت یا فیلم شارلاتان سه میلیارد فروش داشت
 
اما بار هنری برایتان نداشت؟
بله، من انتظار دارم کمال تبریزی و داوود میرباقری به من زنگ بزنند و پیشنهاد یک کار خوب بدهند. در هر کاری فیلمنامه و کارگردان خیلی اهمیت دارد. اگر من در سریال پایتخت راه هم بروم و بازی نکنم، حتما دیده می شوم؛ چون سیروس مقدم کارگردان و محسن تنابنده طراح این سریال هستند که هر دو از بهترین ها محسوب می شوند.
 
اگر بحث بازیگری را کنار بگذارید، شما در سریال سازی و کارگردانی همچنان بین مردم محبوب هستید و آنها خاطرات خوبی از شما دارند. اگر بخواهید به تلویزیون برگردید حتما با یک کار خوب مثل زیر آسمان شهر برمی گردید؟
بله سعی می کنم با یه چیز مثل زیر آسمان شهر به تلویزیون برگردم. اگر قرار باشد کاری بسازم حتما با نویسندگان خوبی کار می کنم و از نویسنده سطح پایین استفاده نخواهم کرد. تعداد سریال های شبانه در تلویزیون کم نبوده، اما کمتر پیش آمده سریالی مثل در حاشیه یا زیر آسمان شهر در بین مردم سر و صدا کند. معتقدم سریال طنزی می تواند موفق باشد که در میان مردم سر و صدا کند. در این صورت من این کار را خوب می دانم.
 
فکر نمی کنید شانس مهران مدیری این بود که با نویسندگان خوبی مثل برادران قاسمخانی کار کرد، اما شما این شانس را نداشتید؟
آن زمان که من کار کردم و به قول معروف در تلویزیون ترکوندم، رضا عطاران، مهدی سجاده چی و سروش صحت برایم می نوشتند. دلیل ماندگاری مهران مدیری این بود که او مدام کار کرد و آثار متنوعی برای تلویزیون و نمایش خانگی ساخت، اما من به صورت مدام کار نکردم. اگر بخواهم کاری بسازم، مسلما به نویسندگان سطح پایین رضایت نمی دهم.
امیدوارم کارگردانان خوب مثل فرصتی که به عطاران دادند و او توانست نقش های خوب بازی کند، این فرصت هم به من بدهند تا بتوانم نقش ماندگار داشته باشم. عطاران هم وقتی در فیلم هایی مثل نیش زنبور و خروس بازی کرد، نتوانست خودش را نشان بدهد، اما با چند فیلم خوب خودش را به همه در عرصه کارهای طنز و جدی ثابت کرد. اگر بازی عطاران را از قبل مقایسه کنید، متوجه پختگی او در بازی می شوید.
معتقدم دوره فیلم های بد که فقط فروش داشته باشند، تمام شده است، اما متاسفانه هنوز عده ای هستند که این آثار را می سازند و برایشان مهم نیست، فقط به فکر فروش هستم، حتی حاضر هستند من در سه سکانس بازی کنم و از اسم من برای فروش بیشتر فیلم روی پرده سینما استفاده کنند.
 
برای بازی در سه سکانس خوب پول می دهند؟
از آنجا که این آدم ها و افکارشان سطحی است، برای همین فکر می کنند اگر برای سه سکانس 20 تا 30 میلیون پول بدهند، خیلی هنر کردند. در حالی که بازی در این آثار فقط حیثیت آدم را به باد می دهد.

حسرت مهران غفوریان برای یک نقش خوب

مهران غفوریان بازیگر و کارگردان سریال ها و فیلم های کمدی که به تازگی در سریال در حاشیه به ایفای نقش پرداخته بود درباره حسرت بازی در نقشهای خوب سخن گفت.

psvj livhk yt,vdhk fvhd d; kra o,f

امکان ارسال نظر وجود ندارد
برچسب ها:

روغن های گیاهی

 

تصادفی از همه جا