طراحی سایت

جدیدترین های بهداشت و سلامت

بستنی های صنعتی یا بستنی های سنتی ؟

در گروه: تغذیه
بستنی های صنعتی یا بستنی های سنتی ؟

بستنی سنتی و بایدها و نباید های مصرف آن

در این هوای گرم کمتر کسی است که بتواند در مقابل یک بستنی خوشمزه مقاومت کند. ارزش غذایی بستنی به ارزش غذایی مواد اولیه ای که در ساخت بستنی مصرف می شوند، بستگی دارد. بستنی های پاستوریزه کارخانه ای، مطمئن تر و سالم تر هستند. بستنی از قند، خامه و شیر پرچرب تهیه می شود و حاوی انرژی زیادی است. همچنین در انواعی از بستنی ها که شیرینی نیز به آن اضافه می شود، این انرژی به چند برابر می رسد و مصرف زیاد آن موجب بروز چاقی خواهد شد.بستنی

مصرف بستنی های صنعتی نسبت به بستنی های سنتی در اولویت قرار دارد 

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در این باره گفت:شیر به دلیل داشتن ترکیبات ویژه، مستعد آلودگی با مواد شیمیایی و باکتری هاست.

بستنی هایی با طعم آفتاب

وی افزود:در عین حال باید توجه کرد که در صورت عدم انجام محافظت های لازم، نور مصنوعی و نور آفتاب می تواند آثار زیان باری روی بسیاری از مواد مغذی شیر گذاشته و مزه آن را به مزه ای تحت عنوان "طعم آفتاب" که شبیه مزه مقوا و سنباده است، تغییر دهد.

همچنین عدم دسترسی به تسهیلات مناسب شست وشو، استفاده از شوینده ها و ضد عفونی کننده ها و آب با کیفیت عالی و همچنین استفاده از تشت هایی تحت عنوان ظروف فرآوری که عموما جدار آنها پر از خراش بوده و منبع آلودگی شدید میکروبی به حساب می آیند، بستنی های سنتی را تا حد بسیار زیادی غیر قابل اعتماد می سازد.

 

بستنی

مصرف بستنی صنعتی بهتر از بستنی سنتی است


بستنی یا شیر یخی؟

وی با اشاره به استفاده از زعفران و رنگ های تقلبی در برخی بستنی های سنتی، توصیه کرد:تا زمانی که از سلامت چنین فرآورده هایی اطمینان کامل حاصل نکردید، از آنها استفاده نکنید. از طرفی مواد به کار رفته در بستنی مقیاس اصلی تقسیم بندی آنهاست که اتفاقا در کشورهای مختلف نیز با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی میزان چربی بستنی شاخص مهمی در طبقه بندی این فرآورده لبنی محبوب، محسوب می شود. در برخی کشورها حداقل میزان چربی بستنی 9 درصد است و در غیر این صورت عنوان آن به "شیر یخی" تغییر می یابد.

ایشان با بیان اینکه اگر بستنی با بیش از 12 یا 13 درصد چربی تولید شود، به عنوان کالای لوکس یا قیمتی درجه بندی می شود، اظهار کرد:حال چربی به کار رفته در تهیه این محصول، می تواند از نوع حیوانی یا گیاهی باشد. بر اساس قوانین برخی کشورها چنانچه از چربی گیاهی در انواع این فرآوده های لبنی استفاده شود، باز هم نمی توان آن را بستنی نامید، بلکه بر روی بسته بندی آن باید عنوان "بستنی غیرلبنی" درج شود.

وی ضمن برشمردن مزایای بستنی های صنعتی، گفت:انواع سالم و پاستوریزه بستنی که درکارخانه های معتبر تولید می شود، این حسن را دارد که شیر آنها سالم بوده و نکته منفی بهداشتی در مورد آنها وجود ندارد.

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در ادامه صحبت هایش از عموم فرآورده های شبه بستنی که با عناوینی مختلف تولید می شود اشاره کرد و ادامه داد:فرآروده هایی مانند سُوربت؛ بر پایه آب میوه، شُربت؛ حاوی درصد مشخصی سُوربت به علاوه کمی چربی و ماده خشک بدون چربی، ماست بستنی که مخلوطی از بستنی ضابطه مند و ماست بوده و به علت محتوای پایین چربی و کالری بسیار طرفدار دارد و سرانجام بستنی یخی که نوع دیگری از فرآورده های شبه بستنی است و مخلوط شکر، کنستانتره میوه، پایدارکننده ها، طعم دهنده ها و رنگ خوراکی ترکیب شان آنها را به شدت مورد علاقه کودکان کرده است.

ایشان با بیان بیان اینکه بستنی بر اساس روش پرکردن با نام هایی چون قالبی، لیوانی یا اکسترود شده در انواعی ماننده بستنی چوبی، ساندویجی، دسری و انواع قیفی تولید می شود، گفت:محصولات اکسترود شده اگرچه دارای ترکیبات مشابه با بستنی قالبی و لیوانی هستند، اما به دلیل آنکه از غلظت بیشتری نسبت به انواع دیگر برخوردارند، طبیعتا کیفیت بالاتری نیز دارند. ضمن اینکه بافت خامه ای تر آنها حس دهانی بیشتری نیز ایجاد می کند و امکان تزیین و پوشش دهی آنها نیز وجود دارد.

کودکانی که شیر نمی خورند، بستنی بخورند

وی با بیان اینکه یکی از جالب ترین کاربردهای بستنی، علاقه مند کردن کودکان به لبنیات است، ادامه داد:به این صورت به کودکانی که شیر و ماست نمی خورند، روزی یک بستنی شیری و بدون کاکائو دهید تا به تدریج به لبنیات علاقه مند شوند.

لزوم غنی سازی غذایی بستنی ها

وی همچنین با ارائه پیشنهادی مبنی بر غنی سازی غذایی بستنی با توجه به پر مصرف بودن این فرآورده لبنی، گفت:بستنی غنی شده یا بستنی های کم چرب و کم شیرین در خارج از کشور به شکل گسترده ای وجود دارد، اما فعلا در ایران چنین فراروده هایی رایج نیست. در حال حاضر بیشتر روی تنوع طعم و مزه بستنی کار می شود تا خاصیت آن .

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار کرد:میزان شیرین کننده هایی که در بستنی ها به کار برده می شود، می تواند کمتر از میزان مورد استفاده فعلی باشد. بنابراین می توان با برنامه ریزی منسجم، صنعت را ترغیب به تولید بستنی هایی با چربی و شیرینی کمتر و بدون اسانس کرده و تنوعی مطابق با نیازهای اقشار مختلف جامعه ایجاد کرد.

 

بستنی

بستنی باید به گونه ای مصرف شود که به وعده اصلی غذای شخص لطمه وارد نکند

عوارض مصرف زیاد بستنی

وی چاقی را اولین خطر مصرف زیاد بستنی دانست و گفت:اگرچه افرادی که به جای مصرف غذاهای سالم به میزان زیادی بستنی مصرف می کنند ظاهری حجیم و چاق پیدا می کنند، اما در حقیقت از لحاظ مواد معدنی و ویتامین ها فقیر می شوند. زیرا مصرف بستنی اشتهای آنها را کاهش می دهد. در عین حال ترکیبات افزودنی مانند کاکائو به بستنی نیز در مقیاس زیاد به سلامت لطمه می زند . به عنوان مثال کاکائو اگر زیاد مصرف شود مانع از جذب کلسیم و روی می شود و محرک نیز هست. ضمن اینکه امکان ایجاد حساسیت به مواد مصنوعی موجود در بستنی نیز در برخی مواقع وجود دارد.

وی در پایان با بیان اینکه با مصرف به جا و به اندازه می توان از عوارض بستنی ها پیشگیری کرد، اظهار کرد:به طور کلی بستنی باید به شکل تفننی و یک یا دو بار در هفته و به گونه ای مصرف شود که به وعده اصلی غذای شخص لطمه وارد نکند.

بستنی های صنعتی یا بستنی های سنتی ؟

مدیر کل نظارت بر فرآورده های غذایی اعلام کرد همواره مصرف بستنی های صنعتی نسبت به بستنی های سنتی در اولویت قرار می گیرد.

fsjkd ihd wkujd dh fsjkd ihd skjd ؟

امکان ارسال نظر وجود ندارد
برچسب ها:

روغن های گیاهی

 

تصادفی از همه جا